Ana içeriğe atla

FEDEK

Farklı disiplinlerdeki Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri (FEF) öğretim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak Türkiye’de FEF öğretiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan FEDEK Değerlendirme Ekibi 2-5 Mart 2024 tarihlerinde, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları, Fizik, Kimya, İnsan ve Toplum Bilimleri, İstatistik, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Türk Dili ve Edebiyatları Bölümlerine yönelik Ara Değerlendirme sürecini tamamlamıştır.

 

FEDEK Değerlendirme Programı kapsamında, 3 Mart 2024 tarihinde Üniversitemizin ve Fakültemizin fiziki mekanları gezilmiş ve ilgili temaslarda bulunulmuştur. Açılış, 4 Mart 2024 tarihinde Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Salim YÜCE’nin Fakültemizi tanıtan kapsamlı sunumuyla Ahmet Karadeniz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. FEDEK Değerlendirme Takım Başkanı Prof. Dr. Ayşehan Deniz ABİK, Takım Eş Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, Program Değerlendiricileri ve Eş Değerlendiricilerin katıldığı toplantıya Fakültemizin öğretim üyeleri ve öğrencileri de yoğun ilgi göstermiştir.

 

İlgili değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından 5 Mart 2024 tarihinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tamer YILMAZ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bestami ÖZKAYA, Prof. Dr. K. Nur BEKİROĞLU, Prof. Dr. Uğur DOĞAN ile Prof. Dr. Umut Rıfat TUZKAYA ve Genel Sekreteri Doç. Dr. Bekir ŞENER’in katılımıyla gerçekleşen kapanış toplantısında FEDEK Ara Değerlendirme sürecine özveriyle hazırlanan bölümlerimizin değerlendirmeleri FEDEK değerlendirme ölçütleri kapsamında paylaşılmıştır.

 

Toplantı sonunda kısa bir değerlendirme konuşması yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tamer YILMAZ, Ara Değerlendirme sürecini tamamlayan Fen-Edebiyat Fakültesi bölümlerini tebrik etmiş ve FEDEK takımına teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamlamıştır.

 

FEDEK Akreditasyonu konusuna büyük önem verdiklerini vurgulayan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Salim YÜCE’ye FEDEK Değerlendirme Takım Başkanı Prof. Dr. Ayşehan Deniz ABİK’in değerlendirme belgelerini takdim etmesinin ardından toplantı sona ermiştir.

21 Şubat 2024 tarihinde Dekan Hocamız Prof. Dr. Salim YÜCE'nin koordinatörlüğünde FEDEK denetimi öncesi tüm bölümlerimizin katılımı ile birlikte FEDEK toplantısı gerçekleştirildi.

KÖZ1: Toplum refahını ön planda tutan, hayatı kolaylaştıran, etik, insan öğesini ön plana çıkaran, ülke gelişimine katkıda bulunan, çevreye duyarlı, kültürel değerlere önem veren, işbirlikleri kuran, topluma yüksek kalitede değer kazandıran,

KÖZ2: Araştırma faaliyetlerinde öncülük eden, teknoloji geliştiren, çağdaş bilgiyi teknolojik yöntemlerle üreterek geliştiren,

KÖZ3: Hayat boyu öğretmeyi hedefleyen, analitik düşünen, mükemmeliyet kültürünü benimsemiş, alanında yetkin, girişimci, sorgulayan, yenilikçi, farklı bakabilen, donanımlı, özgüvene sahip, kendi bilgi ve becerisini ifade edebilen, kendi alanında seçkin insanlar barındıran ve yetiştiren,

KÖZ4: Dünya çapında sanatsal ürünler üreten, bilimsel çözümler sunan, disiplinler arası çalışmalar, inovasyonlar ve projeler yapan ve uygulayan bir üniversite olmak.

FÖZ1: Evrensel değerlerle donanmış, kendisini sürekli yenileyen, yaşam boyu öğrenmeyi hedef edinmiş,

FÖZ2: Analiz ve sentez yapabilen, yaratıcı, girişimci, sorgulayıcı, etik değerleri özümsemiş, takım çalışmasına yatkın bireyler yetiştiren,

FÖZ3: Ulusal ve uluslararası işbirliği ve dayanışma anlayışıyla toplumun kalkınmasına ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik eğitim, bilimsel araştırma, teknoloji geliştirme ve sanat çalışmalarına öncülük eden bir fakülte oluşumu gerçekleştirmektir.