Skip to main content
Fen Edebiyat Fakültesi Banner

Analiz ve Sentez Yapan Öğrenciler

Fen-Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Türk Dili ve Edebiyatı ile İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümlerini bünyesinde topluyor. Fakültemiz, kendini sürekli yenileyen, analiz ve sentez yapabilen, girişimci öğrenciler yetiştiriyor.

 

Fakültemiz, 1982 yılında Yükseköğretim Kanunu ile Fen-Edebiyat Fakültesi olarak kurulmuştur. Daha önce İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (IDMMA) Temel Bilimleri Fakültesi adı altında alışmalarını yürütmüştür. Fakültemizin bilimsel çalışmalara vermiş olduğu katkılar, Üniversitemizin en gözde Fakültelerinden birisi olmamızı sağlamıştır. Gururla söylemek isterim ki; Fakültemiz, tecrübeli ve dinamik öğretim elemanı kadrosuyla yapmış olduğu AR GE çalışmalar sayesinde Rektörlüğümüzün Bilimsel çalışmalara vermiş olduğu destekten en fazla pay alan Fakülte olmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği Cumhuriyetin 100. yılında dünyadaki en seçkin 100 Üniversite arasında yer alabilmemiz için bu çalışmaların artarak devam edeceğine, güzel Türkiye’mizin kalkınmasında çok önemli etki yapacağına yürekten inanıyorum.

Fakültemizde Matematik, Fizik, Kimya, İstatistik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Türk Dili ve Edebiyatı ile İnsan ve Toplum Bilimleri bölümleri olmak üzere toplam sekiz bölümle, Lisans ve Lisansüstü programlarıyla ve güçlü Öğretim elemanı kadrosuyla Üniversitemizin en büyük Fakültesi olduğumuzu belirtmek isterim.

Fakültemiz bünyesindeki bölümlerimizdeki öğretim elemanlarımız Eğitim-Öğretim hizmeti yanında araştırma, danışmanlık, ulusal ve uluslararası proje çalışmalarında da bulunmaktadır.

200 yıllık Davutpaşa Kışlasının tarihi atmosferinde gelişmiş laboratuvar imkanlarıyla % 100 İngilizce ve %30 İngilizce ağırlıklı eğitim verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimize; Erasmus, Farabi ve Mevlana programlarıyla hem yurt içi hem de yurt dışı eğitim alabilmelerine ve kendilerini daha fazla geliştirmelerine imkanlar sağlanmaktadır.

Matematik, Fizik, Kimya ile İnsan ve Toplum Bilimleri bölümlerimiz, üniversitemizin diğer bölümlerindeki ortalama 10.000 nin üzerinde öğrencimize de servis dersleri vermektedir.

Prof. Dr. Bestami ÖZKAYA
Dekan V.

Duyurular

Sonuç bulunamadı.

Sıkça Sorulan Sorular

Lisansüstü eğitimine ilişkin kontenjanlar, kayıtlar ve süreçler Fen Bilimleri Enstitüsü ve ilgili anabilim dallarınca takip edilmektedir. İlgili bilgilere http://www.fbe.yildiz.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Akademik kadro ilanları ve başvuru şartları www.prs.yildiz.edu.tr adresinde duyurulmaktadır.

Kayıtlı olduğunuz bölüm başkanlığına ders içeriklerinizi ve başarı durum belgenizi eklediğiniz bir dilekçe ile başvurduğunuz takdirde ilgili mevzuata uygun olarak komisyon tarafından değerlendirilir ve muaf dersleriniz belirlenmektedir.

Kayıtlı bulundukları programdan kurum içi yatay geçiş veya merkezi yerleştirme puanı ile başka bir programa geçiş başvurusunda bulunarak kayıt hakkı kazanan üniversitemiz öğrencileri, aynı eğitim-öğretim yılı için çift anadal başvurusunda bulunamazlar.